:: RYŚ  (Lynx lynx) ::

 

     
Ryś  (Lynx lynx)

Wśród , żyjących u nas przedstawicieli rodziny kotów największym jest ryś. Budowę ma podobną do kota domowego, jest jednak wielokrotnie większy i ma stosunkowo dłuższe nogi i znacznie krótszy tułów oraz krótki, kikutowaty ogon. Futro rysia jest z wierzchu koloru żółtoszarego, znaczone cętkami brązowo-czarnymi. Podbrzusze, nogi od wewnątrz, pierś i wargi - białe. Uszy spiczaste, od zewnątrz czarne, stojące, zakończone pękiem włosów zwanych pędzelkami, z boku pyska bokobrody. Nogi wysokie, grube, mocne. Ogon krótki (długość ok. 20 cm), tępo zakończony, żółty,. na końcu czarny.

 

 

W jakim terenie przebywa ryś?

 

Ryś występuje tylko w bardzo dużych lasach o charakterze puszczańskim, jak w Puszczy Białowieskiej, Augustowskiej, Knyszyńskiej lub w lasach górskich, np. w Beskidach Zachodnich i Bieszczadach.

Żyje pojedynczo cały rok z wyjątkiem okresu cieczki. Ostoję wybiera sobie w gęstwinach leśnych. Ma bardzo dobry słuch i wzrok

 

 

 

Kiedy jest rozmnoża rysi?

Cieczka rysi odbywa się w lutym - marcu, a wykot następuje po 10 tygodniach, tj. w kwietniu lub maju. Rysica pomiata najczęściej 2-3 małych, które początkowo są ślepe. Na miejsce wykotu (gniazdo) wybiera ryś w puszczy wykroty lub spróchniałe drzewa, w górach - szczeliny skalne lub małe groty. 

 

  Czym żywi się ryś?

Ryś jest mięsożerny i główne jego pożywienie stanowią upolowane przez niego zwierzęta dzikie, rzadziej domowe. Szczególnie duże szkody czyni on wśród zwierzyny płowej. Jest wielkim szkodnikiem nie tylko dlatego, że żywi się zwierzyną, ale przede wszystkim dlatego, że jest bardzo krwiożerczy i często zabija więcej zwierzyny, niż musiałby to zrobić dla zaspokojenia głodu. W górach zakrada się czasem w zabudowania albo ogrodzenia, gdzie znajdują się owce, i w ciągu jednej nocy potrafi zagryźć kilkadziesiąt sztuk. Ryś nie zjada padliny.

 

 

 


W Polsce żyje około 200 rysi. (dane 2008 rok)

    Uwaga: Zgodnie ze stanem prawnym ryś nie jest zwierzyną łowną


 

 

Quiz dotyczący rysia

 


  Do pobrania  - "Komputerowy słownik gwary łowieckiej"  
       

 

 

 

Strona główna

 

xxx

 © 2001-2018 Ryszard Łosiniecki