::  ŁYSKA (Fulika atra atra) ::

 

      
Łyska (Fulika atra atra)

 

  Łyska ma upierzenie czarne, na głowie i szyi o zdecydowanej czerni, a na pozostałych częściach ciała popielato-czarne. Na głowie (czole) i u nasady dzioba biała blaszka rogowa. Dziób biały, nogi zielonoszare mające przy palcach po 3 małe półokrągłe błony pławne. Łyska ma wielkość średniej kaczki: długość około 40 cm, rozpiętość skrzydeł około 70 cm, masa około 0,7 kg, długość dzioba około 3,5 cm.

 

Kiedy są lęgi łysek?

W kwietniu - maju samica składa 10 jaj , które wysiadują oboje rodzice w gnieździe nałożonym wśród trzciny lub sitowia na płytkiej wodzie z charakterystycznym pomostem ułatwiającym wchodzenie do gniazda. Wylęg następuje po trzech tygodniach. Pisklęta są zagniazdownikami. Rodzice budują drugie gniazdo, na którym ogrzewają i suszą pisklęta.

W jakich warunkach terenowych przebywa łyska?

Łyska jest u nas bardzo pospolitym ptakiem. Bytuje prawie na wszystkich stojących wodach, jak stawy, jeziora i zalewiska rzek, zarośniętych na brzegach szuwarami.

 Jaki jest tryb życiu łyski?

Łyska jest ptakiem przelotnym i przebywa u nas od końca marca do października. Ptaki te zimują również w Polsce, zwłaszcza w zachodniej części kraju, oraz na niezamarzających wodach w Polsce centralnej. Bytuje stale na wodzie, żerując na je powierzchni oraz nurkując za żerem. Do lotu zrywa się tylko z konieczności, lot ma ciężki i podrywa się po długim starcie wlokąc nogi po wodzie, potem leci już dobrze i bardzo szybko, ale zapada niedaleko. W locie ma charakterystyczny wygląd: przy krótkim ogonie ma dobrze widoczne długie nogi. Żywi się głównie wodorostami. Zjada również pokarm zwierzęcy, który stanowi tylko niewielki udział w jej żerze.

 

 

 

 

  Do pobrania  - "Komputerowy słownik gwary łowieckiej"  
       

 

 

 

Strona główna

 

***

 © 2001-2018 Ryszard Łosiniecki